Satış ve Danışma Hattı: 0533 768 13 41

Karayaka Koyunu ANASAYFA Firma Adı Karayaka Koyunu

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karayaka Koyunu

Karayaka Koyunu
Karayaka Koyunu
Karayaka Koyunu
 

Ürün kodu :

Fiyat:

Karayaka Koyunu Özellikleri;

Karayaka ırkı koyunlar Karadeniz kıyı şeridinde ve özellikle Tokat ilinde yetiştirilmektedir.Türkiye koyun popülasyonun %3.5`unu bu koyunlar oluşturur.

Görünüm Özellikleri ;

   Vücut normal olarak beyaz renklidir. Ancak %10 oranında tamamen siyah veya tamamen Kahverengi hayvanlara da rastlanabilir: Vücudu beyaz renkli koyunlar iki tipte olabilir. Bu iki tip "Çakrak ve Karagöz " olarak bilinir. Çakrak da vücut beyaz , baş , kulaklar , ayaklar ve kuyruk siyahtır. Sayıca daha fazla olan Karagözde ise ;   Vücut beyaz olup ağız ve gözler etrafında ve ayaklar üzerinde siyah renkli kısımlar vardır. Kuyruk ince ve uzundur. Nadiren kuyruk dibinde ince bir yağ birikimi olur. Koçlarda kalın ve kuvvetli spiral boynuzlar vardır. Koyunlar boynuzsuzdur.
   Yerler ırklar arasında en kaba yapağılı ırk karayakadır. Yapağısı yatak yapımına elverişlidir. ; Çünkü , yapağı elyafının elastikiyeti çok iyidir. yapağı göleği çok değişik yapıda elyaftan oluşur. Bu ırkta yapağı uzunluğu çok fazla olduğundan çoğu sürülerde yılda 2 kırkım yapılır. Başın üst kısmında alına doğru uzanan bir tutan yapağı vardır ki , buna "Hotoz" denir.
   Karayaka küçük cüsseli bir koyun ırkıdır. Koyunlarda ortalama cidago yüksekliği 60-62 cm dir.

Verim özellikleri:

Verim özelliği (Koyun) Ortalama düzey
Canlı ağırlık : 35-40 kg
Laktasyon süt verimi : 40-45 kg
Laktasyon süresi : 130 -140 gün
İkiz doğum oranı : %4-8
Kirli yapağı verimi : 1.8-2.4 kg
Lüle uzunluğu : 21-28 cm
Elyaf çapı : 39-43 mikron
Temiz yapağı oranı : %64-66

  Ülkedeki koyun ırkları arasında Karayaka süt verimi en düşük olan ırktır. Buna karşılık et kalitesi oldukça iyidir. Et kalitesi bakımından Kıvırcık tan sonra 2. sırayı alır.

Kategoriye bağlı diğer ürünler